Five Nights at Freddy’s 2

“Není kam utéct. A jen jedno místo, kam se schovat.”

— Slogan ze čtvrtého teaseru, Five Nights at Freddy’s 2

Five Nights at Freddy’s 2 je nezávislá videohra zaměřená na přežití typu point-and-click a druhá hra v sérii, chronologicky nastavená jako sequel k Five Nights at Freddy’s 4 a prequel k Five Nights at Freddy’s. Hra se odehrává v listopadu 1987. Five Nights at Freddy’s 2 vyšlo 11. listopadu 2014 na Steamu a Desuře za 7,99 $. Na IndieDB je také bezplatné demo. Hra měla vyjít někdy v roce 2015, jak je vidět na plakátu na webu Scotta Cawthona, ale kvůli problémům s vydáním dema došlo ke změně.

Na Steamu a Desuře vyšlo 10. listopadu 2014 po zpoždění s demem. Mobilní port pro Android byl vydán 13. listopadu 2014 a port pro iOS 20. listopadu 2014.

.

Shrnutí

Vítejte zpět v nové a vylepšené Freddy Fazbear’s Pizza!

Ve hře Five Nights at Freddy’s 2 se ke stárnoucím animatronikům připojí nové obsazení postav. Jsou vhodné pro děti, aktualizované o nejnovější technologii rozpoznávání obličejů, propojené s místními kriminálními databázemi a slibují, že uspořádají bezpečnou a zábavnou show pro děti i dospělé!

Co by se mohlo pokazit?

Jako nový hlídač, který pracuje na noční směně, je vaším úkolem sledovat kamery a zajistit, aby se po pracovní době nic nepokazilo. Předchozí hlídač si stěžoval na „podmínky“; jmenovitě postavy, které se snaží dostat do kanceláře (od té doby byl přesunut na denní směnu). Abychom vám usnadnili práci, dostali jste svou vlastní prázdnou hlavu Freddyho Fazbeara, která by měla oklamat animatronické postavy, aby vás nechali na pokoji, pokud by náhodou vstoupily do vaší kanceláře.

Jako vždy není společnost Fazbear Entertainment odpovědná za smrt nebo rozsekání.

.

Gameplay

Stejně jako první hra se jedná o nezávislou hororovou videohru zaměřenou na přežití typu point-and-click, ve které hráč musí znovu přežít noc v „nové a vylepšené“ Freddy Fazbear’s Pizza a přitom se vyhnout animatronikům.

K dispozici je šest zbrusu nových animatroniků, stejně jako Withered verze původních pěti z první hry, celkem jedenáct. Existuje několik zásadních rozdílů v herním mechanismu ve srovnání s první hrou, zejména odstraněním dveří a přidáním hlavy Freddyho Fazbeara, kterou se můžete krýt.

.

Hvězdy

Kromě odměňování plyšáky a hračkami na dekoraci The Office lze ve druhé hře odemknout 3 hvězdy:

 1. Za dohrání 5. noci.
 2. Za dohrání 6. noci.
 3. Za dohrání 7. noci na 10/20 (Golden Freddy mode).

.

Vývoj

Propagační plakát ke hře byl poprvé nahrán na oficiální stránky Scotta 12. září 2014. Oficiální obrázky zveřejněné Scottem Cawthonem naznačovaly, že původní animatronici se možná rozpadli, stejně jako Foxy a byli nahrazeni novými.

Po zveřejnění prvního teaser obrázku se však objevily další dva obrázky, které zobrazují aktuálního Bonnieho a Foxyho vedle novějších modelů stejných postav. Další aktualizace ze Scottových webových stránek ukazují, že se k obsazení již potvrzených postav připojí nový animatronik – klaunská loutka, která se objevuje v tom, co je nyní známé jako Prize Corner.

Bylo vydáno dvounoční demo. Některým youtuberům, jako je Markiplier, byla vydána třínoční dema. Brzy poté, co vyšlo demo, byla vydána plná hra.

.

Kritika

Five Nights at Freddy’s 2 obdržela obecně pozitivní recenze od kritiků. Omri Petitte z PC Gamer dal hře skóre 70 ze 100 a poznamenal, že to, co v pokračování chtěl, „bylo více myslících her s a více nejistoty. Chtěl jsem, aby mě ty úmorné animatronické obleky našly a roztrhaly mi obličej novými zajímavými způsoby.“, „Dostal jsem hororovou hru, která se silně ponořila do klamu a smyslu pro detail, úžasně krutý koktejl nadpřirozeného tajemství a záchvěvů panického adrenalinu. Užívat si dobré části však přichází za cenu frustrující strmé obtížnosti.“

.

Historie

2014

 • 12. září byl na webových stránkách Scotta Cawthona vydán teaser na hru Five Nights at Freddy’s 2, která obsahuje Freddyho, který vypadá poškozeně nebo předělaně, kvůli mírným změnám vzhledu.
 • Kolem 28. září byl vydán další teaser na Five Night’s at Freddy’s 2, tentokrát s Bonniem s utrženým obličejem po boku Toy Bonnieho s textem „Něco vypůjčeného… Něco nového…“ spojeného s Bonnie a Toy Bonnie resp.
 • 7. října vydal Scott Cawthon na své webové stránce další teaser s původním Foxym a jeho novým protějškem, Mangle schovávající se za obyčejným fialovým závěsem s nápisem, který má pouze číslo 2.
 • 15. října vydal Scott na své webové stránce další teaser, kde se zdá, že hráč má na sobě hlavu Freddyho Fazbeara a dívá se na ještě roztrhanějšího Foxyho, se sloganem „Není kam utéct. A jen jedno místo, kam se schovat.“
 • 21. října vydal Scott Cawthon trailer na Five Nights at Freddy’s 2.
 • 9. listopadu vydal Scott na své webové stránce další teaser, který byl téměř celý černý. Rozjasnění obrazu odhalilo postavu podobnou loutce, později nazvanou The Puppet.
 • 10. listopadu Scott oznámil, že příští den vyjde demo Five Nights at Freddy’s 2. Rozšířené demo bylo zasláno některým youtuberům, kteří měli dostupné první tři noci místo dvou nocí.
 • 11. listopadu oficiálně vyšlo Five Nights at Freddy’s 2 na Steamu a Desuře.
  • Na IndieDB vyšlo také 2-noční demo.
 • 15. listopadu byl vydán mobilní port na Android a bezplatné demo s první nocí.
 • 20. listopadu byl uvolněn mobilní port pro iOS za 2,99 $.
 • 2. prosince byl uvolněn mobilní port pro Windows Phone za 2,99 $.
  • K neznámému datu se však tento port již neprodává. Je to možná kvůli stížnostem na grafiku hry, které byly sníženy kvůli „omezením Windows Phone“, jak popsal Scott.

2015

 • 16. ledna získala Five Nights at Freddy’s 2 dvě ceny FEAR, včetně hry roku.

2019

 • 29. října byla mobilní verze Five Nights at Freddy’s 2 remasterována společností Clickteam LLC. Bylo vylepšena, aby vypadala jako PC verze.
 • 29. listopadu byla hra portována na Xbox One, PS4 a Nintendo Switch společností Clickteam LLC.

.

Zajímavosti

 • Toy Chica, the Puppet a Golden Freddy se neobjevují v teaseru na Five Nights at Freddy’s 2, ačkoli Toy Chica můžete být viděna na několika plakátech v zásobníku kamery a The Puppet a Golden Freddy jsou na začátku vyobrazeni na dětských kresbách.
 • Shodou okolností k vydání Five Nights at Freddy’s 2 došlo 87 dní po vydání Five Nights at Freddy’s.
  • Nicméně nic souvisejícího s „87“ nebylo ve FNaF 2, kromě data odhaleného v Night 5 a Night 6.
 • V původních mobilních verzích Five Nights at Freddy’s 2 lze Music Box v koutku pro ceny ztlumit klepnutím na místo, kde se obvykle nachází tlačítko „Mute Call“. To však nelze provést při současném navíjení hudebního boxu.
 • Toto je první hra, kde žádný z animatroniků nemá vícero jumpscarů.