Five Nights at Freddy’s 4

Co si myslíš, že vidíš?

— Slogan v traileru, Five Nights at Freddy’s 4

Five Nights at Freddy’s 4, původně nazvaná Five Nights at Freddy’s: The Final Chapter během vývoje, je nezávislá hororová hra zaměřená na survival typu point-and-click vyvinutá Scottem Cawthonem a čtvrtý díl série Five Nights at Freddy’s. Hra je prequel k Five Nights at Freddy’s 2 a odehrává se v roce 1983, chronologicky je první hrou v sérii.

Čtvrtá hra se v mnoha ohledech odchyluje od předchozích her – místo monitoru k pomoci s odvrácením animatroniků musí hráč místo toho kontrolovat dveře, skříň a postel a používat baterku a dveře k odvrácení jakéhokoli nightmare animatronika mimo ložnici.

.

Shrnutí

Tentokrát tě ta hrůza pronásledovala domů.

V této poslední kapitole původního příběhu Five Nights at Freddy’s se musíte znovu bránit Freddymu Fazbearovi, Chice, Bonniemu, Foxymu a ještě horším věcem, které číhají ve stínech. Hrajete jako dítě, jehož role je dosud neznámá a musíte se chránit až do 6:00 tím, že budete hlídat dveře a také odhánět nechtěná stvoření, která se mohou odvážit do vašeho šatníku nebo do postele za vámi.

Na ochranu máte pouze baterku. Vyděsí to věci, které se mohou plížit na druhém konci chodeb, ale buďte opatrní a poslouchejte. Pokud se něco připlížilo příliš blízko, pak to zářící světlo v jeho očích bude vaším koncem.

.

Hvězdy

Five Nights at Freddy’s 4 je druhá hra v sérii, která má více než 3 hvězdy:

 1. Jedna za dokončení Night 5.
 2. Jedna za dokončení Night 6.
 3. Jedna za dokončení Night 7 alias režimu Nightmare.
 4. Jedna za dokončení režimu Night 8 alias 20/20/20/20.
 5. Existuje dalších 6 hvězd, které lze odemknout překonáním režimu Nightmare s různými challengemi. Všimněte si, že tyto hvězdy nelze získat pomocí cheatů.
 1. Jedna za dokončení challenge Blind Mode.
 2. Jedna za dokončení challenge Mad Freddy.
 3. Jedna za dokončení challenge Insta-Foxy.
 4. Jedna pro dokončení noci se všemi třemi challengemi současně.
 5. Jedna za dokončení challenge All Nightmare.
 6. Jedna pro splnění challengí All Nightmare a Blind Mode zároveň.

.

Vývoj

Hra byla poprvé oznámena krátce poté, co byl zveřejněn chybějící hat teaser na Scottgames.com. První teaser odhalil děsivého animatronického medvěda. Později se ukázalo, že je to Nightmare Freddy. Další tři teasery ukázaly více z Nightmare animatroniků: Nightmare Bonnieho, Nightmare Chicu a Nightmare Foxyho. Pátý teaser odhalil klobouk a motýlka Nightmare Fredbeara pod reflektorem. Brzy poté se objevil obraz samotného Nightmare Fredbeara ve stupních šedi, kromě klobouku a kravaty. Sedmý a poslední teaser odhalil Plushtrapa and the Hallway.

23. července 2015 vydal Scott na své Steam stránce Five Nights at Freddy’s 4, která obsahuje různé screenshoty ze hry a upoutávku.

.

Gameplay

Five Nights at Freddy’s 4 je v mnoha ohledech odklon od konvenčního formátu seriálu. Nejpozoruhodnější je, že namísto hraní na hlídače v kanceláři bránící se potulujícím se animatronikům je hlavním hrdinou dítě v jeho pokoji, které brání zvrhlým, monstrózním verzím známých původních postav. Bezpečnostní kamery nejsou přítomny, takže se hráč musí spoléhat na okolní zvuky, aby zjistil, zda se něco blíží nebo chystá útok. Také tam, kde bylo možné předchozí hry hrát zběsilým klikáním mezi obrazovkami a obranami, musí být tempo, kterým se hra hraje, značně zpomaleno, protože provedení pohybu bez čekání na okolnosti může snadno vést ke konci hry.

.

Kritika

Five Nights at Freddy’s 4 získalo převážně smíšené recenze od profesionálních kritiků. Hra získala celkové skóre 53,33 % z GameRankings na základě 3 recenzí a 50/100 od Metacritic na základě 5 recenzí.

Na rozdíl od předchozích tří dílů se však kritici do značné míry dělí na několik faktorů, které čtvrtá hra představuje. The Escapist a Gamezebo chválili hru za intenzivní prostředí, temnější a emotivní příběh, strašidelný okolní hluk a děsivé jumpscary, zatímco recenzenti jako Destructoid kritizovali stejné faktory a uvedli, že nová mechanika je „snadný, nudný, zřejmý trik“ a několikrát si všimli, že byli zmatení a nevěděli, co mají dělat.

.

Zajímavosti

 • Čtvrtá hra má řadu pozoruhodných rozdílů od předchozích tří her, včetně:
  • Je to jediná hra, která úplně postrádá monitor.
  • Je to první hra, ve které se hráč může fyzicky pohybovat.
  • Je to jedna ze tří her, ve kterých hlavním hrdinou není dospělý pracující hlídač.
   • Dalšími dvěma jsou Five Nights at Freddy’s VR: Help Wanted, kde je hráč beta testerem hry, a Five Nights at Freddy’s: Security Breach, kde je hráčem dítě uvězněné ve Freddy Fazbear’s Mega Pizzaplex.
  • Je to první hra bez Phone Guye.
   • Nicméně jeho nahrávka z Night 1 z prvního FNaF je slyšet v jednom z okolních zvuků hry.
  • Je to jediná hra v sérii, která má celkem osm nocí, což znamená, že má nejvíce nocí ze všech her v sérii (dvanáct, pokud jsou zahrnuty challenge).
  • Toto je první hra, která nemá všechny animatroniky aktivní současně každou noc, pokud nejsou vyloučeni Nightmare Fredbear nebo Nightmare.
  • Před vydáním Ultimate Custom Night měla tato hra spolu s Five Nights at Freddy’s: Sister Location největší množství antagonistů, celkem dvanáct.
  • Toto je první hra, která postrádá vzácné boot screeny.
  • Jedná se o první hru, která se dočkala velkého updatu.
   • Tato aktualizace se však nezobrazuje v mobilním portu hry.
  • Zajímavé je, že datum vydání hry bylo několikrát posunuto. FNaF 4 bylo původně stanoveno na datum vydání 31. října 2015, dokud Scott Cawthon neposlal e-mail několika youtuberům souvisejícím s Five Nights at Freddy’s s vysvětlením, že vydání hry bylo změněno na 8. srpna 2015 na počest 1-ročního výročí původní hry. 23. července 2015 však Scott nečekaně vydal celou hru na Steamu pro veřejnost a přiznal, že s daty vydání nebyl dobrý.
  • Než bylo oznámeno FNaF: Sister Location, Scott Cawthon původně zamýšlel FNaF 4 jako poslední v sérii.
  • Toto je jedna z mála her v sérii, kde Scott Cawthon nedabuje žádnou z postav na obrazovce ani mimo obrazovku, přičemž ostatní hry jsou Five Nights at Freddy’s: Sister Location a Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator.
  • Je to také jediná hra v sérii, která neobsahuje žádné namluvené dialogy.
  • Five Nights at Freddy’s 4 je jediná hra v sérii, ve které se minihry a hlavní hra hrají v chronologickém pořadí.