Five Nights at Freddy’s (hra)

Five Nights at Freddy’s je nezávislá videohra zaměřená na survival typu point-and-click a první díl série vyvinuté Scottem Cawthonem. Poprvé byla vydána na Desuře 8. srpna 2014 (ačkoli byla nakonec odstraněna k neznámému datu) a vydána na Steamu 18. srpna 2014. Cílem hráče je přežít pět nocí ve Freddy Fazbear’s Pizza a zároveň se vyhnout chycení animatronikem a nacpaní do kostýmu animatronika, čímž by jste byli zabiti; tomu se předchází sledováním jejich pohybu pomocí bezpečnostních kamer restaurace. Hra je chronologicky zasazena jako sequel Five Nights at Freddy’s 2 a prequel k Five Nights at Freddy’s 3, což z ní dělá čtvrtou hru série. Na základě toho, kolik peněz hráč vydělá na výplatní pásce, se předpokládá, že se hra odehrává v roce 1993.

Díky svému univerzálnímu úspěchu po vydání hra odstartovala mediální franšízu pro řadu her, knih atd.

.

Shrnutí

Vítejte ve své nové letní práci ve Freddy Fazbear’s Pizza, kam děti i rodiče přicházejí za zábavou a jídlem, kam až oko dohlédne!

Hlavním lákadlem je samozřejmě Freddy Fazbear a jeho dva přátelé. Jsou to animatroničtí roboti, naprogramovaní tak, aby potěšili davy!

Chování robotů se však v noci stalo poněkud nepředvídatelným a bylo mnohem levnější najmout vás jako hlídače, než najít opraváře. Z vaší malé kanceláře musíte pečlivě sledovat bezpečnostní kamery. Máte velmi omezené množství elektřiny, které smíte spotřebovat za noc (podnikové škrty v rozpočtu, víte). To znamená, že když vám dojde energie na noc — už žádné bezpečnostní dveře a žádná světla! Pokud něco není v pořádku – totiž pokud Freddy Fazbear nebo jeho přátelé nejsou na svých správných místech, musíte je najít na monitorech a v případě potřeby se chránit!

Dokážete přežít Five Nights at Freddy’s?

.

Gameplay

Hráč sedí v kanceláři a sleduje bezpečnostní kamery rozmístěné po celé restauraci, aby pozoroval animatroniky. Hráč má omezené množství výkonu pro sledování zdrojů kamery, osvětlení chodeb a zavírání dveří na obou stranách.

Hráč musí využít umístění kamery v budově a ve správnou chvíli zadržet animatronika pomocí dveří. Pokud to hráč neudělá, dostane jumpscare a hra skončí. Aby hráč postoupil do další noci, musí přežít od 12:00 do 6:00 (8 minut a 37 sekund v reálném čase).

Čtyři animatronici, kterým se hráč musí vyhnout, jsou titulární Freddy Fazbear a jeho tři přátelé: Bonnie, Chica a Foxy. Je zde skrytý, pátý animatronik známý jako Golden Freddy, který se objeví pouze tehdy, když hráč zažije halucinaci.

.

Hvězdy

V této hře lze odemknout 3 hvězdy:

 • Za dohrání páté noci.
 • Za dohrání šesté noci.
 • Za dohrání sedmé noci v režimu 20/20/20/20.

.

Kritika

Five Nights at Freddy’s získalo pozitivní recenze od kritiků. Indie Game Magazine ocenil Five Nights at Freddy’s za jednoduchý přístup k hororovému žánru a poznamenal, že jeho umělecké vedení a herní mechanismy přispěly k pocitu „brutálního napětí“, které se jen zhoršilo tím, že hráč může znát podobné restaurace, jako je Chuck E. Cheese’s a že „je neuvěřitelně děsivým zážitkem pokusit se zachránit před jumpscarem, který hru ukončí.“

Five Nights at Freddy’s bylo popsáno jako „fantastický příklad toho, jak lze chytrost v designu a jemnosti využít k vytvoření děsivého zážitku.“ Hra však byla kritizována za příliš dlouhé načítání při spuštění.

Omri Petitte pro PC Gamer udělil Five Nights at Freddy’s skóre 80 ze 100 s komentářem, že tato hra ke svému designu zvolila přístup „méně je více“ a že „umělá inteligence není nějaké mistrovské dílo procedurální nepředvídatelnosti,“ může „zamířit přímo k tobě a sežrat ti obličej, nebo si bude hrát jako nevinné dítě, než se přiblíží k zabití. Zbytek doplní tvoje mysl.“

Celková atmosféra hry byla chválena za to, že zdůrazňovala strach a napětí z blížící se hrozby spíše než příchod hrozby samotné, která se často provádí v jiných hororově orientovaných hrách. Nicméně hra Five Nights at Freddy’s byla kritizována za to, že se opakuje, jakmile si ji hráč osvojí, protože „není o mnoho více očekávat kromě správy výdrže baterie a pečlivého načasování zabouchnutí dveří, takže ti, kteří mají pevnou vůli, nenajdou cokoliv jiného mimo atmosféru toho všeho.“

Ryan Bates z Game Revolution dal hře 4,5 z 5, když porovnal její hratelnost orientovanou na kameru s hrou Night Trap z roku 1992. Ocenil minimalistickou prezentaci hry (se zvláštním důrazem na její zvukový design a nedostatek hudby) za to, že přispívá k teroru hry, spolu se skutečností, že „nervové impulsy“ její opakující se hry dosahují „téměř úrovně typu OCD, což přispívá k napjatému prostředí.“ Na závěr měl pocit, že hra byla „správně udělaná hrůza“, ale že byla příliš krátká.

Jeffrey Matulef z Eurogameru přirovnal animatronická zvířata ve hře k Weeping Angels, což jsou dravá stvoření z vesmíru Doctora Who, kvůli jejich schopnosti pohybovat se pouze tehdy, když je nikdo nepozoruje.

Softpedia udělila hře 4 z 5 hvězdiček, přičemž recenzent Cosmin Anton poznamenal, že se „odklání od klasických hororových survival titulů z pohledu první osoby“, ale že „neschopnost pohybu v kombinaci s omezeným dostupným výkonem způsobí, že se budete cítit docela bezmocní před těmi neúnavnými roboty, kteří s vámi chtějí jen sdílet kousek své „lásky“.“

.

Historie vývoje hry

2014

 • 13. června byla Five Nights at Freddy’s předložena Steam Greenlight.
 • 14. června byla na YouTube nahrána upoutávka na Five Nights at Freddy’s.
 • 24. července bylo na webu IndieDB od uživatele animdude vydáno demo hry.
 • 8. srpna byla na herním webu Desura vydána plná hra.
 • 18. srpna byla Five Nights at Freddy’s přijata na Steam Greenlight a poté byla oficiálně vydána na Steamu pro PC.
 • Port pro Android byl uvolněn 25. srpna na Android Google Play Store, a to samotným Scottem.
 • 11. září byl na iPhone App Store uvolněn iOS port samotným Scottem.
 • Verze pro Windows Phone byla vydána 2. prosince spolu s druhou hrou.
 • Hra byla vydána na Clickteam Clickstore k neznámému datu Scottem Cawthonem.

2015

 • 16. ledna Five Nights at Freddy’s vyhrálo tři ceny FEAR podle výběru uživatele.
 • V dubnu společnost Warner Bros. zakoupila práva na adaptaci hry do celovečerního filmu.
 • V listopadu byla hra zařazena do balíčku Five Nights at Freddy’s Franchise Pack (1-4), který si můžete stáhnout zde. Balíček stojí 24,99 $.

2016

 • 25, října je balíček franšíz aktualizován tak, aby zahrnoval umístění sestry. Balíček nyní stojí 29,55 $.
 • Ti, kteří si balíček zakoupili před aktualizací, získají Sister Location zdarma.

2017

 • 6. února se Scott zmínil, že produkce filmu byla „zpět na začátek“.
 • 28. března Scott zveřejnil obrázek židle se jménem „Freddy“ se zobrazeným obrázkem loga Blumhouse Productions, což odhaluje, že uvedená produkční společnost se bude podílet na výrobě filmu.

2019

 • 30. července se mobilní verze dočkala remasterované edice od Clickteam LLC. Hra je kompletně vylepšena, aby připomínala PC verzi, spolu s hlavními opravami a změnami.
 • 29. listopadu byly Five Nights at Freddy’s spolu s FNaF 2, 3 a 4 přeneseny společností Clickteam LLC na Nintendo Switch a Xbox One. Byly také portovány na PS4, ale ne ve Velké Británii. Všechny hry jsou stejné jako jejich PC protějšky kromě cheatů a několika nových chyb.

Zajímavosti

 • Během vývoje hry spustil Scott 14. června 2014 kampaň na Kickstarteru. Jejím cílem bylo dát do hry 10 000 dolarů. Ačkoli kampaň skončila 17. června 2014 zrušena, ukázalo se, že Freddy Fazbear se původně měl jmenovat „Freddybear“. Přislíbení hry odpovídající částkou peněz by odměňovalo podporovatele:
  • 10-24 $: Balíček pěti tapet na plochu. (Dodáno v srpnu 2014)
  • 25-49 $: Kopie hry v raném vydání s balíčkem tapet. (Dodáno v září 2014)
  • $50-Over: Role jako beta-tester a také udělování nových verzí hry na týdenní bázi. (Dodáno v říjnu 2014)
 • Samotná hra byla inspirována hrou Chipper & Sons Lumber Co., kterou rovněž vytvořil Scott Cawthon. Mnoho hráčů hře vyčítalo grafiku, která podle nich vypadala jako „animatronická“. Scott možná použil tuto kritiku k vytvoření Five Nights at Freddy’s.
 • Když Scott na svém kanálu vydal první herní video Five Nights at Freddy’s, zdálo se, že hra je mnohem více pixelovaná. Na úvodní obrazovce video také ukazovalo obrázek panáčka s číslem 1 vedle, což ukazuje, že v jednom bodě vývoje by měl hráč omezené životy.
 • I když není stanoven rok, ve kterém se hra odehrává, mnozí předpokládali, že se odehrává kolem roku 1993, protože výplata na konci hry odpovídá tehdejší minimální mzdě.
 • V první hře je v novinovém článku v úvodní sekvenci chybně napsáno „pizzeria“ jako „pizzaria“.
 • Koncept Five Nights at Freddy’s je podobný komediálnímu filmu z roku 2006 Night at the Museum. V obou příbězích působí atrakce přes den podle očekávání (animatronici baví hosty a exponáty muzea nehybně stojí), ožívají v noci a oba protagonisté jsou noční hlídači, kteří pracují na ostraze podniků.
  • Zmíněný film však vyžadoval objekt, který v noci vše oživí, zatímco animatronika hry se může v noci pohybovat bez ohledu na to.
 • Five Nights at Freddy’s je první ze dvou her v sérii, která má podporu rozlišení displeje 16:9, druhá je Sister Location. Zbytek her je pouze 4:3.
  • Všechny původní mobilní verze jsou však nativně 16:9. To je jeden z možných důvodů, proč kanceláře z druhé a třetí hry a Ložnice ve čtvrté hře vypadají ve starších mobilních verzích natažené.
  • Od 15. června 2017 bylo rozlišení pro Five Nights at Freddy’s 2, Five Nights at Freddy’s 3 a Five Nights at Freddy’s 4 změněno na 16:9, protože Scott s největší pravděpodobností chtěl, aby hry sdílely stejné rozlišení jako výše zmíněná první hra a Sister Location.
 • V PC verzi je zcela možné hru „pozastavit“ stisknutím obou „CONTROL“ a „P“. Stejná metoda platí i pro ostatní hry.
 • Existuje cheat kód pro Five Nights at Freddy’s a Five Nights at Freddy’s 2, který automaticky přeskočí noc. Může být spuštěn přidržením „C“, „D“ a „+“. Ve FNaF2 je potřeba kliknout na nos Toy Freddyho na plakát v kanceláři a držet ho, než spustíte kód. Toto není možné v mobilních nebo konzolových verzích hry.
 • Na výročních obrázcích kanceláře je Freddy vidět mimo kancelář, ale nikdy nebyl použit.
  • To bylo pravděpodobně pro situaci, kdy vypadne proud.