Foxy

Nikdy nepodceňujte mazanost piráta. Nebo ještě k tomu lišky!

— Foxy, Ultimate Custom Night

Foxy je hlavní antagonista a animatronická pirátská liška ve franšíze Five Nights at Freddy’s. Je to vyřazený animatronický bavič, který sídlí na vlastní oddělené scéně od Freddy Fazbear’s Pizza. Stejně jako ostatní animatronici se Foxy pokusí násilím nacpat každého člověka, který bude po pracovní době spatřen, do obleku Freddyho Fazbeara, což bude mít za následek smrt.

Během Five Nights at Freddy’s 2 byl on a původní animatronici vyřazeni a Foxyho nahradil jeho novější protějšek pro „vylepšenou“ Freddy Fazbear’s Pizza, Mangle. Po uzavření pizzerie a sešrotování „toy verzí“ animatroniků se on a původní animatronici nechali zrekonstruovat pro novou pizzerii. Po uzavření nové pizzerie ho však i s animatroniky zničil jejich vrah. Jeho duše spolu s ostatními byla pravděpodobně osvobozena, jak je patrné z tzv. good endingu.

Vzhled

Klasický foxy

Foxy je velká animatronická liška s karmínovou potrhanou srstí. Má žluté oči, červené obočí a tři prameny vlasů z temene hlavy. Má hák na pravé ruce a levou ruku má opotřebenou až k endoskeletu. Má také pásku přes pravé oko, i když je obvykle viděn s odkrytou páskou. Na rozdíl od stereotypní lišky Foxy nemá ocas.

Foxy nosí hnědé plátěné kalhoty, které jsou na nohavicích obzvlášť roztrhané. Zdá se, že je poškozen, protože části jeho mechanik jsou odhaleny. Je jasně vidět, že obě jeho nohy, s výjimkou horních stehen, a levá ruka jsou zcela holé, což odhaluje kovovou endoskeletu pod nimi. Jeho hruď je na různých místech rozpáraná, což ukazuje na endoskeleton pod ní, a jeho paže a břicho jsou také roztrhané, s chomáčky srsti na ramenou. Také se zdá, že má mírně povislé levé víčko. Stejně jako všechny ostatní Fazbear postavy má Foxy řadu zubů. Foxyho zuby se však zdají být nejostřejší ze všech animatronických zubů a jsou podobné zubům skutečného psa, zatímco zuby ostatních animatroniků se podobají lidským zubním protézám nebo býložravým zubům. Je také pozoruhodné, že v souladu s pirátským motivem má několik zlatých zubů a také se zdá, že mu některé zuby chybí, i když to může být způsobeno tím, že je opotřebený. Má také povislou čelist; je to také pravděpodobně kvůli tomu, že je opotřebený. Jeho uši jsou kloubové, takže se mohou pohybovat tam a zpět i zleva doprava. Jeho horní čelist je po stranách poskvrněná černými tečkami, což naznačuje pihy nebo průsvitné vousy. Je možné, že tyto vousy byly jednoduše odstraněny z důvodu havarijního stavu. Ve Five Nights at Freddy’s: Help Wanted je Foxyho design mírně pozměněn. Jeho barva srsti je více desaturovaná a textura jeho srsti je více matná a škrábavá.

V Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery zůstává Foxyho design stejný jako jeho originál, ale pro účely realismu dostává jeho design zrcadlový odraz.

Withered Foxy

Withered Foxy (Foxyho zchátralá forma) spolu s dalšími čtyřmi staršími animatroniky vážně zchátral a je nahrazen svým novějším protějškem pro „vylepšenou“ Freddy Fazbear’s Pizza kvůli pokusu o modernizaci starších animatroniků, který se konal předtím, než byli vyřazeni pro novější modely, jako je Mangle. Zchátralý Foxyho oblek se ještě více potrhal a srst na levém uchu se mu úplně stáhla. Znatelný rozdíl je v tom, co se zdá být změnou tvaru jeho tlamy. Zuby jeho endoskeletu jsou nyní jasně viditelné, což platí u každého starého animatronika. Nicméně, když srovnáme jeho vzhled a dokonce i jeho hlas s Withered Bonnie, Withered Chica, nebo dokonce s jeho zbrusu novým protějškem Manglem, Foxy se ve skutečnosti zdá být v lepší kondici, protože stejně jako Withered Freddy, nejhorší poškození, které na něm má, jsou právě velké trhliny. Na rozdíl od některých výše zmíněných animatroniků není Foxy zcela svlečen ze svého kostýmu, nechybí mu ani obličej či žádné končetiny.

V Five Nights at Freddy’s: Help Wanted zůstává design Withered Foxyho z větší části nezměněn, nicméně nejpatrnější změnou je, že má tmavší odstín červené.

Captain Foxy

Z Afraid of the Dark: „Captain Foxy’s Pirate Adventure“ v Help Wanted’s Curse of Dreadbear DLC a Freddy & Friends: On Tour! se ukázalo, že Foxy původně nosil svůj pirátský oděv před jeho vyřazením a jmenoval se Captain Foxy.

Nosí modrý kabátek se zlatými akcenty, pásek kolem trupu a pirátský klobouk, který se hodí k jeho pirátské povaze.

Osobnost

Foxyho je stereotypní pirát, často používající pirátský slang s pirátským přízvukem. Jedna z jeho vět také naznačuje klaustrofobii. Podle game over obrazovky ve Five Nights at Freddy’s: Help Wanted je Foxy vnímavý a nedá se snadno oklamat. Na základě Freddyho Fazbearova popisu Foxyho v Theme Song Pizza od Freddyho Fazbeara se předpokládá, že je samotářský, a to na základě skutečnosti, že Freddy Fazbear zpívá o Foxym spíše než aby Foxy zpíval o sobě sám, což to jen dokazuje.

Jak je ukázáno v Curse of Dreadbear, zdá se, že si je Foxy vědom svého zchátralého vzhledu, když hráče varuje, aby zůstal uvnitř jízdy. Také vyhrožuje hráči, že ho pošle do „skříňky Davyho Jonese“, pokud se jim to nepovede. Jeho hlášky také znějí, jako by byly přehrávány z reproduktorů, na rozdíl od samotného Foxyho.

Ve hře Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery Foxy jedná a mluví agresivněji, zesměšňuje a zlehčuje, zdánlivě se těší z mučení hráče. To ukazuje, jak moc sadistického přístupu je ochoten přijmout.

Jako Withered Foxy není o jeho osobnosti nic moc známo, nicméně Withered Foxy se zdá být agresivnější a zlomyslnější verzí původního Foxyho, o čemž svědčí i to, jak Phone Guy zmiňuje, že Foxy může být trochu nervní.

Funkčnost

V Help Wanted je odhaleno, že má v určitých částech těla ovládací pojistky, které umožňují jeho servům správně fungovat. Bez nich nebo se špatně zapojenými pojistkami nefunguje správně.

Jumpscary

Jumpscare Foxyho z prvního FNaF
Jumpscare Withered Foxyho z FNaF 2
Jumpscare Foxyho z UCN

.

Výskyt

Klasický Foxy

Herní titulyRolePoznámka
Five Nights at Freddy’sHlavní rolePrvní výskyt; sekundární antagonista
Five Nights at Freddy’s 2Vedlejší roleV minihrách.
Five Nights at Freddy’s 3Vedlejší role Prázdná hlava v Hallway.
V minihrách.
Five Nights at Freddy’s 4CameoJako plyšák.
Ultimate Custom NightHlavní role Volitelný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista v hlavní hře a v DLC Curse of Dreadbear (jako Captain Foxy).
Five Nights at Freddy’s AR: Special DeliveryHlavní role Posmrtný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Security BreachCameo Objevuje se na kartonovém výřezu z Curse of Dreadbear DLC jako kapitán Foxy..

Withered Foxy

Herní titulyRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 2 Hlavní role První výskyt; sekundární antagonista.
Five Nights at Freddy’s 3 Cameo Ohnutá paže v The Office.
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista v hlavní hře a v DLC Curse of Dreadbear.