Freddy Fazbear

„Až se probudíš, pamatuj, že přátelé jsou navždy.“

— Freddy Fazbear, Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery
Freddy z FNaf 1

Freddy Fazbear je titulárním antagonistou seriálu Five Nights at Freddy’s, který se později objeví jako několik variací v následujících hrách. Freddy je animatronický medvěd a dětský bavič sídlící ve Freddy Fazbear’s Pizza spolu s Bonnie a Chicou. Je maskotem původního řetězce Freddy Fazbear’s Pizza a přebírá roli hlavního zpěváka stojícího ve středu kapely. Freddy a ostatní animatronici jsou tajně posedlí dětmi zavražděnými mužem jménem William Afton. Freddy a ostatní se nyní chtějí pomstít svému vrahovi, který po hodinách ve slepém vzteku útočí na všechny dospělé v pizzerii.

Byl maskotem, když byla otevřena první restaurace Freddy Fazbear’s Pizza od roku 1983. V roce 1987, on a původní animatronici byli všichni velmi zchátralí a Freddy byl nahrazen jeho novějším protějškem pro „vylepšenou“ Freddy Fazbear’s Pizza, Toy Freddym. Po uzavření pizzerie a sešrotování „toy verzí“ byl on a původní animatronici zrekonstruováni pro novou pizzerii od událostí první hry. Po uzavření nové pizzerie však on a ostatní animatronici byli rozebráni jejich vrahem, jeho duše spolu s ostatními byla pravděpodobně osvobozena, jak je patrné z tzv. good endingu.

.

Vzhled

Classic Freddy

Freddy je hnědý animatronický medvěd se světlým odstínem hnědé na břiše a velkým čumákem. Na pódiu nosí černý cylindr, černého motýlka s řemínkem na krk a pravou rukou drží mikrofon. Má husté černé obočí, tříprsté nohy a tři načernalé pihy na obou stranách tlamy. Z jeho dlaní a pod prsty má něco, co vypadá jako otisky tlapek. Jeho kulaté uši jsou kloubové a mohou se tak pohybovat dozadu a dopředu (podobně jako uši několika dalších animatroniků). Freddy má hranaté, lidské zuby ze spodní čelisti a jako většina animatroniků v pizzerii (kromě Foxyho) nemá na horní čelisti žádné viditelné zuby. Jeho barva srsti, v Help Wanted, je více desaturovaná, zatímco textura je více matná a škrábavá, ale ve Special Delivery má více reflexní lesklý oblek, jako by byl vyroben z jiného materiálu.

Na pravé straně obličeje a bradě zleva má otisky lidských rukou, i když je těžké je najít. Jeho duhovky mají normálně světlou, dětsky modrou barvu, i když, pravděpodobně z paranormálních důvodů, se stávají leskle černými, když je běžně viděn na kameře a v jednom z jeho jumpscarů, spíše než jeho normální kostýmované oči. Jedinými výjimkami s ním a jeho kostýmníma očima je skupinový pohled na scénu, když sestupuje z East Hall a když je ve dveřích, když dojde proud. On a Foxy jsou jediní dva animatronici, jejichž zorničky ve tmě bíle září.

Withered Freddy

Withered Freddy je starší, zchátralé ztělesnění a první navržený model. Ten spolu s dalšími čtyřmi staršími animatroniky vážně zchátral a na jeho místo nastupuje jeho novější protějšek pro „vylepšenou“ pizzu Freddyho Fazbeara, Toy Freddy. Je vysvětleno, že prošel pokusem o modernizaci, ale zůstal nedokončený poté, co se vedení rozhodlo vyrobit Toy Freddyho (podobně jako ostatní původní animatronici nahrazení jejich příslušnými protějšky). Zdá se, že ze všech původních animatroniků je Withered Freddy nejméně poškozený a jeho tělem prochází jen pár trhlin. Tato verze Freddyho byla později dovybavena a přepracována na klasického Freddyho pro události z FNaF.

Celkový vzhled Withered Freddyho se nezměnil, ale jsou vidět drobné rozdíly – hlavně přidané knoflíky na hrudi a viditelnější prošívání na spodní straně paží. Nejpozoruhodnější je však poškození na jeho pažích podobné poškozenímu Foxyho, zobrazující části jeho endoskeletu. Také se zdá, že mu chybí kolenní čéšky. Navíc má obě kolena poškozená; s viditelnými dráty trčícími z jeho levého kolena. Jeho část těla je také menší a jeho klobouk je odnímatelný, jak je vidět, když sedí na podlaze vedle něj v místnosti Parts/Service. Nutno podotknout, že stále drží mikrofon. Tentokrát má Withered Freddy horní sadu zubů, zatímco jeho hlava vypadá mnohem blokovanější. Kromě toho je trochu vidět i část Freddyho endoskeletálních zubů. Jeho pihy jsou pryč, jeho obočí je tenčí a má reliéfní vnitřní uši. Jeho oči jsou v trochu jiné poloze, což znamená, že jedno z jeho očí směřuje nahoru a dolů a také se zdá, že bylo umístěno hlouběji do masky. Také jeho tlama se zdá být menší a mnohem kulatější. Důvodem jeho chátrání je zanedbávání ze strany společnosti a skutečnost, že je jednoduše používán jako náhradní díly pro novější animatroniky. Withered Freddyho zorničky lze někdy vidět, jak osvětlují bílé záře. V Help Wanted zůstává design Withered Freddyho nezměněn, nicméně nejnápadnější změnou je, že má tmavší odstín hnědé.

.

Osobnost

Na základě ústřední melodie Freddy Fazbear’s Pizza se Freddy během dne rád baví a je také prezentován jako uvolněný, pohodový a šťastný.

Během noci se však ukazuje, že Freddy se neustále posmívá, směje se nočnímu strážci a hraje písničku, než provede jumpscare. Je také prokázáno, že je záludný, když se pohybuje ve stínu směrem k nočnímu strážci a dokonce se mu podaří tiše proklouznout dveřmi, aniž by si toho strážce všiml. To odhaluje temnější a posměšnou stránku jeho osobnosti.

Ve hře Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery dostává Freddy nový hlas, jeho hlas je velmi hluboký a trochu závadný. Ukazuje se, že Freddy je otevřeně zlomyslný, posmívá se a rád své oběti děsí, ale některé z jeho vět naznačují, že je poněkud milosrdný. Celkově se ukazuje, že Freddy má dětský smysl pro uličnictví a sadismus.

Jako Withered Freddy není o jeho osobnosti nic moc známo, nicméně Withered Freddy ukazuje, že Freddy má benevolentní stránku, jak je ukázáno v Five Nights at Freddy’s 2, že vypadal, že chrání děti, když se je snažil zachránit před svým vrahem. William Afton v minihře SAVETHEM však přišel pozdě.

.

Funkčnost

S podobnou technologií jako Funtime Animatronikové, která umožňuje okamžité otevření obleku, Freddyho motýlek umožňuje otevření trupu po stisknutí tlačítka pro snadnější přístup do vnitřností. Jeho endoskelet obsahuje bezpečnostní západku, což je zvláštní kovový černožlutý drát, který může vysunout kovovou tyč a uzamknout ji na místě. Freddyho endoskeleton má červené tlačítko, které ovládá zmíněnou bezpečnostní západku. Freddyho hrací skříňka je bezpečně zastrčena nalevo od Freddyho endoskeletu.

.

Jumpscary

Jumpscare Freddyho z prvního FNaF
Jumpscare Withered Freddyho z FNaF 2
Jumpscare Freddyho z UCN

.

Výskyt

Klasický Freddy

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’sHlavní rolePrvní výskyt; Hlavní antagonista.
Five Nights at Freddy’s 2Vedlejší roleV minihrách.
Five Nights at Freddy’s 3Vedlejší role Prázdný oblek v levé chodbě od kanceláře.
V minihrách.
Five Nights at Freddy’s 4CameoJako plyšák.
Five Nights at Freddy’s: Sister LocationCameoPouze zmínky.
Freddy Fazbear’s Pizzeria SimulatorCameoViděn v cutscénách.
Ultimate Custom NightHlavní role Volitelný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista.
Five Nights at Freddy’s AR: Special DeliveryHlavní role Posmrtný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Security BreachCameo Vystaven s několika částmi obleku pro Rockstar Row museum.

Withered Freddy

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 2Hlavní role První výskyt; titulární antagonista.
Freddy Fazbear’s Pizzeria SimulatorCameo Viděn v cutscénách
Five Nights at Freddy’s: Help Wanted Hlavní role Posmrtný antagonista v hlavní hře a v DLC Curse of Dreadbear.