Golden Freddy

IT’S ME

— Text problikávající při přítomnosti Golden Freddyho, série Five Nights at Freddy’s

Golden Freddy je tajemná entita podobná duchům, která na sebe bere podobu žlutého animatronického medvěda. Hraje významnou roli v seriálu Five Nights at Freddy’s, ačkoli je jeho původ tajemný a neznámý. Chová nesmírnou nenávist ke svému vrahovi Williamu Aftonovi, která, jak se zdá, předčí ostatní animatroniky.

.

Vzhled

Zdá se, že Golden Freddy je smíšenina Freddyho Fazbeara a Fredbeara s chybějícíma očima. V první hře má na hlavě černého motýlka a cylindr podobný Freddyho a při bližším zkoumání je vidět mikrofon ležící na jeho pravé dlani, stejně jako dvě bílé tečkové zorničky v jeho jinak prázdných očních důlcích. Sedí ve shrbené poloze, jako by byl zesnulý, s otevřenou čelistí a tlapami směřujícími dlaněmi nahoru. Navzdory všeobecnému přesvědčení má endoskelet, který lze snadno vidět při pohledu na paže. Když se člověk podívá na paže, je vidět několik drátů a částí endoskeletu, které sdílejí stejnou barvu jako jeho doplňky, i když to mohou být jen šňůry držící pohromadě jednotlivé části jeho obleku.

Ve FNaF 2 má Golden Freddy podobu napodobující vzhled Withered Freddyho jako svůj jedinečný model. Zdá se, že je ve zchátralém stavu, podobně jako ostatní Withered animatronici, s chybějícím levým uchem a značným poškozením s uvolněnými dráty a odkrytými částmi. Také, podobně jako ostatní Withered animatronici, má nyní horní zuby, z prázdných dutin a ramen mu vycházejí dráty a malé kousky obleku jsou vybledlé a roztrhané. Jeho ruce a nohy se zdají tmavší než zbytek jeho těla a jeho hlava je znatelně hubenější než hlava Withered Freddyho. Zdá se, že viditelněji svírá svůj mikrofon, než aby jej měl položený na dlani. Na rozdíl od své formy v první hře se zdá mnohem kratší, jeho zorničky nejsou vidět (protože se nezdá, že by měl vůbec oči) a zdá se, že nemá motýlka, i když ho jeho spodní čelist může překrývat. Když se člověk podívá pozorně, má na hrudi černý knoflík, podobný Withered Freddymu. Navíc se zdá, že se jeho hlava naklání spíše doleva než doprava.

Ve Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery je jeho vzhled stejný jako v první hře, ale nyní je úplně zlatý včetně zubů a je lesklejší. Ve své workshop animaci je také poprvé vidět, jak pohybuje končetinami, i když méně plynule, na rozdíl od ostatních animatroniců.

.

Osobnost

Golden Freddy je neznámá, tajemná, prohnaná a tichá bytost, která jako by přihlížela ze tmy. Je také prokázáno, že je extrémně pomstychtivý a chová k Williamu Aftonovi nesmírné množství nenávisti, protože v Aftonově mysli vytvořil pizzerii Ultimate Custom Night jako způsob, jak ho celou věčnost mučit za jeho činy. Jeho nenávist se zdá být tak obrovská, že odmítá odpočívat jako ostatní duše, jak naznačuje jeho cutscéna v Ultimate Custom Night. Jeho nenávist k Williamovi a odmítnutí nechat ho zemřít naznačuje, že Golden Freddy byl částečně, ne-li úplně zodpovědný za Williamův návrat jako Glitchtrap, což mu bezděčně umožnilo zabít další nevinné lidi.

.

Záběrečná cutscéna z Ultimate Custom Night

.

Spekulace

!VÝSKYT SPOILERŮ!

Příběh Golden Freddyho byl předmětem mnoha spekulací a je považován za jednu z největších záhad série. Po jeho počátečním objevu se obecně přijímalo, že duch Golden Freddyho patřil jednomu z pěti pohřešovaných dětí, které byly spojeny s původním „Incidentem pohřešovaných dětí“ (nebo zkráceně MCI). Nicméně, jak série postupovala, tato teorie (ačkoli jí věřila drtivá většina) již není všeobecným konsensem.

Five Nights at Freddy’s 4 představilo nejmenovaného protagonistu (identifikovaného jako „Bite Victim“ [„Oběť kousnutí“]), o kterém se věří a je silně naznačeno, že je synem Williama Aftona. Osud této postavy zůstává nezodpovězený, podobně jako příběh Golden Freddyho, ačkoli v sérii existuje několik vodítek, které mohou naznačovat, že se z jeho ducha nakonec stane Golden Freddy. Tato teorie je však mezi teoretiky kontroverzní, protože je zdánlivě v rozporu s představou, že duch Golden Freddy je obětí MCI.

Teoretici učinili četná pozorování a závěry týkající se Golden Freddyho, včetně:

 • Golden Freddy je prostě MCI victim a vůbec nemá nic společného s Bite Victim.
  • Někteří věří, že dotyčná postava se jmenuje Cassidy, která se zdánlivě objevila v knize Five Nights at Freddy’s: Survival Logbook prostřednictvím skrytého kódu. Postava jménem Cassidy se také objevuje v Five Nights at Freddy’s: The Fourth Closet jako oběť MCI, i když není s Golden Freddym vůbec spojena.
  • Iterace Golden Freddy v původní románové trilogii a Fazbear Frights, Andrew a Michael Brooksové vůbec nesouvisí s Bite Victim. I když se jedná o samostatné kontinuity, existuje určitý stupeň konzistence s postavami ve franšíze.
 • The Bite Victim je pátou obětí MCI. Je důležité poznamenat, že neexistuje žádná specifikace, zda všech pět dětí zemřelo po incidentu nebo ne, takže oběť kousnutí hypoteticky přežila, nebo zemřela, ale byla nějakým způsobem vzkříšena. Tato teorie je považována za vysoce nepravděpodobnou.
  • Tato teorie je známá buď jako „MCI victim“ nebo (více preferovaný název) „BV5th“.
  • Ve 4 minihrách Five Nights at Freddy’s 4 se plyšák Fredbear opakovaně zmiňuje o tom, že Bite Victim byl svědkem něčeho dost strašného, ​​což způsobilo jeho úzkost po celou dobu hry. Vysvětlovalo by to specifický strach dítěte ze žlutých obleků Springlock, nikoli postav samotných.
  • The Curse of Dreadbear DLC pro Five Nights at Freddy’s: Help Wanted se silně soustředí kolem Five Nights at Freddy’s 4, ale přesto se easter eggy spojují s Golden Freddym.
  • Clock Pathway ve FNaF World obsahuje silné odkazy na Bite Victim a zároveň obsahuje minihry identické s těmi skrytými ve hře Five Nights at Freddy’s 3. Skryté minihry ve hře Five Nights at Freddy’s 3 vedou k tomu, že Golden Freddy získá svůj „Happiest Day“, což opět naznačuje spojení mezi Golden Freddy a Bite Victim.
  • Minihra „Happiest Day“ navíc obsahuje lokaci téměř identickou s lokací ve Five Nights at Freddy’s 4 (kde došlo k Bite of ’83). Jediný rozdíl je v tom, že duch Golden Freddyho nahrazuje pódium, kde sídlí Fredbear a Spring Bonnie.
  • Tyto souvislosti by měly být zvláště zváženy, protože Scott Cawthon obvykle vyjasňuje nezodpovězené otázky ze hry, i přes jakékoli pokračování.
 • Bite Victim i MCI victim obsahuje Golden Freddy.
  • Tato teorie je známá buď jako „Goldenboth“ nebo „Goldenduo“.
  • Epilogy Fazbear Frights vyprávějí příběh Stitchwraitha, animatronika posedlého dvěma duchy. Jake, laskavý malý chlapec, který zemřel v důsledku nádoru v mozku, posedl panenku jménem Simon, kterou vytvořili jeho pečovatelka Margie a jeho otec Evan, a Andrew, oběť MCI (v knihách, nikoli ve hrách) a pokračoval v mučení svého vraha Williama Aftona. Držel ho naživu, dokud nakonec nevybuchl, a svůj hněv použil k infikování několika předmětů včetně Fetche. Předpokládá se, že Jake je paralelou k Bite Victimovi a Andrew je paralelou k MCI victimovi, pravděpodobně pojmenovanému „Cassidy“.
   • Což je teorie, že Cassidy, která je Vengeful Spirit (Pomstychtivý duch), který mučí Williama v Ultimate Custom Night, je snovou/noční můrou nebo peklem.
  • Tuto teorii podporuje také Survival Logbook, ve kterém můžeme vidět MCI victima říkat věci jako „Večírek byl pro tebe“, „Mluví s tebou stále?“, „Co vidíš?“ a „Máte sny?“. A pravděpodobně Bite Victim reaguje tak, že pozmění text a přiměje ho říkat: „Bylo to pro mě.“, „Slyším zvuky.“, „Nevidím.“ a „Bojím se.“ Stejná teorie byla rozšířena a někdo použil deník, aby pravděpodobně našel jméno Bite Victima, „Evan“.
  • Ve Five Nights at Freddy’s, když se Golden Freddy objeví v kanceláři, vydává smích od malé dívky, která je obětí MCI, ale vydává nápisy/zprávy s nápisem „IT’S ME“, který pochází od Bite Victima, který komunikuje se svým starším bratrem Michaelem Aftonem.
   • Také se předpokládá, že Cassidy mluví s Michaelem a pravděpodobně si myslí, že je William.
  • V minihře „Happiest Day“ je ukázáno, že šest duchů je pohřbeno, dítě, které posedlo Puppeta (ačkoli se to později ukáže jako nepravdivé) a duchové vlastnící Freddyho, Bonnie, Chicu a Foxyho (také znám jako děti zavražděné v Incident Missing Children) a také duch posedlý Golden Freddym. Nicméně v Ultimate Custom Night je ukázáno, že Vengeful Spirit je duše vlastnící Golden Freddyho. Dospělo se k závěru, že duch Golden Freddyho v minihře „Happiest Day“ je ukázán jako Bite Victim, protože minihra „Happiest Day“ má stejné rozložení jako Fredbear’s Family Diner v minihrách ve Five Nights at Freddy’s 4 a je to ta, která je pohřbena. Vengeful Spirit v Ultimate Custom Night je MCI victim, která byla vynechána v minihře „Happiest Day“ a zůstala, aby mučila Williama Aftona ve formě Ultimate Custom Night.
 • Je možné, že Yenndo je endoskeletální verzí Golden Freddyho, protože jeho chování v Custom Night v Sister Location je totožné s chováním Golden Freddyho, stejně jako je spojen se žlutou barvou.

.

Jumpscary

Jumpscare Golden Freddyho z prvního FNaF

Golden Freddy má v prvním FNaF zcela odlišný jumpscare. Když se vám objeví v kanceláři, musíte rychle zvednout tablet a poté zmizí. Pokud to neuděláte, zobrazí se vám jeho obličej přes celou obrazovku (společně se zpomaleným zvukem klasického jumpscaru) a hra spadne. Tento jumpscare se dá také vyvolat, pokud v Custom Night zadáte A.I. hodnoty v pořadí: 1-9-8-7

.

.

.

.

Ve FNaF 2 se může objevit buď přímo v kanceláři, a nebo v hale před vámi. Pokud se tak stane, nesmíte svítit baterkou, jinak dostanete jumpscare. Zvuk jeho jumpscaru je odlišný od ostatních (je více hlasitý).

Jumpscare Golden Freddyho z FNaF 2

.

.

.

.

.

.

.

.

Jumpscare Golden Freddyho z UCN

.

Výskyt

Klasický Golden Freddy

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’sEaster eggPrvní výskyt; easter egg.
Five Nights at Freddy’s 2Vedlejší roleV cutscéně po 3. noci.
Five Nights at Freddy’s 3Vedlejší role V minihrách.
Five Nights at Freddy’s 4CameoReference.
Five Nights at Freddy’s: Sister LocationCameo Reference.
Ultimate Custom NightCameo V závěrečné cutscéně.
Five Nights at Freddy’s AR: Special DeliveryHlavní roleAntagonista

Withered Golden Freddy

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 2 Hlavní rolePrvní výskyt; sekundární antagonista
Ultimate Custom Night Hlavní roleVolitelný antagonista

.

Zdroje

 1. Golden freddy cutscene ucn; https://www.youtube.com/watch?v=FTqC57zavb4