Mangle

(jelikož není známo, jestli je Mangle mužská či ženská postava, bude Mangle oslovováno ve středním rodě)

Mangle je hlavní antagonista a jedna z toy animatroniků série Five Nights at Freddy’s. Poprvé se objevila v Five Nights at Freddy’s 2. Je to Foxyho předělaný protějšek z minulosti a vylepšená náhrada (přestože je těžce poškozena) Withered Foxyho, sloužící jako stavební hračka nově zrekonstruované pizzerie Freddy Fazbear’s Pizza z roku 1987. Poté, co byla pizzerie otevřena pouze na několik krátkých týdnů, po kterých byla uzavřena, bylo Mangle spolu se zbytkem toy animatroniců sešrotováno z důvodu možné poruchy.

.

Vzhled

Při převodu hlavního obsazení Freddy Fazbear’s Pizza do toy animatroniků se společnost Fazbear Entertainment pokusila předělat Foxyho design, protože si myslela, že je ten první příliš děsivý. Byl silně změněn, aby byl více přátelský k dětem, což z něho učinilo nejradikálněji změněnou „toy verzi“.

Poté, co bylo umístěno v Kid’s Cove, bylo dětmi roztrháno na kusy, takže to zaměstnanci často vzdali od jeho skládání a nechali ho jako atrakci typu „rozeberte a poskládejte“, což z něj také udělalo nejpoškozenější verzi Foxyho.

Ačkoli to není vidět ve hrách, původní podoba Mangle byla ukázána ve FNaF World i ve zboží. Funtime Foxy, jak se mu původně říkalo, mělo velmi podobné tělo jako Toy Bonnie, až na to, že zatímco Bonnieho trup je hruškovitého tvaru, u Funtime Foxyho bylo kulaté a tenké. Bylo převážně bílé, s růžovým břichem, pánví a nehty na nohou, se stříbrným hákem místo pravé ruky a dlouhým bílým ocasem, který je na špičce růžový. Nosilo motýlka, ale na rozdíl od Toy Freddyho a Toy Bonnieho se zdá, že jde spíše o skutečnou uvázanou mašli než jen o kus plastu ve tvaru motýlka.

Jedna z mála částí jeho obleku, která zůstala po zohavení, je jeho hlava podobná lišce. Má bílou barvu s růžovýma vnitřníma ušima a čenichem. Má červené tváře a rtěnku, purpurově růžová víčka s dlouhými řasami a žluté oči. V podobě The Mangle chybí jeho hlavě levé oko a má volné dráty u uší.

Poté, co ho děti rozebraly a daly dohromady, má Mangle většinu svého endoskeletu plně viditelnou. Jeho klouby nohou mají každý dvě nohy, přičemž jedna z jejich pravých nohou má pravou ruku místo nohy, a přestože všechny tři nohy mají nalakované nehty, pouze pravá noha si zachovává svůj vzhled. Jeho endoskelet má ocas s bílou koulí na konci, což byl pravděpodobně kloub jeho velkého liščího ocasu.

Jeho levá paže se skládá ze čtyř částí paže a jeho krk je připojen k další pravé ruce. Jeho kloub pravé paže má dva kusy paže vedoucí k endoskeletální hlavě, která nese Mangleovo chybějící levé oko, nicméně se zdá, že Mangleova hlava má také svou vlastní endoskeletální hlavu spojenou se třemi částmi paže ke kloubu mezi jejich krkem a ramenem. K prostřední části paže je přivázaná červenorůžová mašlička.

Z jeho krku a pánve je vidět mnoho volných drátů.

Ve hře Five Nights at Freddy’s: Help Wanted je design Mangle mírně pozměněn. Jeho endoskeletální ocas je zakřivený a zbarvený bíle, přičemž koule na konci je růžová, stejně jako jeho oční víčka jsou sytě růžová – v obou hlavách. Je také rezavé a na jeho endoskeletálních nohách mu chybí lak na nehty.

Ve hře Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery zůstává design Mangle stejný jako jeho originál, ale pro účely realismu dostává jeho design zrcadlový odraz.

.

Osobnost

Mangle, odhalené v Ultimate Custom Night, si je vědomo toho, že je ve vážném stavu. Jeho hlas používá několik různých výšek (mužských i ženských) najednou a zároveň zní poněkud zkresleně. Scott Cawthon popisuje hlas Mangle jako téměř nerozeznatelný (hraje si s tím, že je pohlaví Mangle nejednoznačné).

Jak je vidět ve Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery, zdá se, že v něm žije několik osobností (podobně jako v Ennardovi). Také nemluví ve více výškách současně a místo toho používá různé výšky a tóny v závislosti na tom, která osobnost je aktivní. Zdá se také, že je traumatizováno zkušeností, kdy jej děti v Kid’s Cove opakovaně rozebíraly. Zdá se, že jeho zdravý rozum se destabilizuje, kdykoli jeho části těla odpadnou od toho, co z nich zbylo.

.

Funknčnost

Příčinou těžce zmrzačeného stavu Mangle, jak poznamenal Phone Guy z FNaF 2, je vystavení batolatům, která jej neustále trhají kousek po kousku, a nucení personálu, aby jej po každé směně znovu sestavil. Nakonec se zaměstnanci rozhodli, že se Mangle stane atrakcí „rozeberte a poskládejte“ pro mladší děti, se kterou si mohou hrát. Výsledek tohoto přiměl personál, aby bylo nazváno jako “the Mangle”.

Ve hře Five Nights at Freddy’s: Help Wanted se ukázalo, že hlavní hlava Mangle je schopna se otáčet vertikálně v úhlu 360 stupňů.

.

Jumpscary

Jumpscare z FNaF 2
Jumpscare z UCN

.

Výskyt

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 2Hlavní rolePrvní výskyt; sekundární antagonista.
Five Nights at Freddy’s 3Vedlejší roleČásti těla v The Office.
V minihrách.
Five Nights at Freddy’s 4CameoHračka v minihrách.
Ultimate Custom NightHlavní role Volitelný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista v hlavní hře a v DLC Curse of Dreadbear.
Five Nights at Freddy’s AR: Special DeliveryHlavní role
Five Nights at Freddy’s: Security BreachCameo Na plakátech Mangle’s Quest arcade cabinet.
Jako součást Bloba