Nightmare Fredbear

Nightmare Fredbear je hlavní antagonista a jeden z nigtmare animatroniků ze série Five Nights at Freddy’s. Poprvé se objevil v Five Nights at Freddy’s 4 jako hlavní antagonista. Je to děsivá varianta Fredbeara, který je maskotem starého Fredbear’s Family Diner.

.

Vzhled

Ze všech nightmare animatroniků (kromě Nightmara a Nightmare Balloon Boy) se Nightmare Fredbear jeví jako nejméně poškozený. Je o něco statnější a objemnější než ostatní nightmare animatronici. Má monstrózní vzhled, má skvrnitou zlatou barvu s různými hnědými skvrnami a na obleku má mnoho trhlin a děr. Nosí růžovo-fialového motýlka a malý cylindr s černým pruhem. Kromě toho má na hrudi dva černé knoflíky, které jsou podobné BBmu z Five Nights at Freddy’s 2. Má velkou hlavu s nafouklými tvářemi, odkryté dásně v tmavé barvě, hranatou a širokou tlamu plnou dlouhých ostrých zubů.

Jeho hlava, stejně jako u všech ostatních animatroniků, se také zdá být rozdělena na dvě části. Jeho malé oči jsou šedé a kovové s červenými duhovkami a z každého oka mu vyčnívá několik dlouhých drátů v podobě řas. Jeho drápy jsou stříbrné a ostré jako břitva, v souladu s nightmare animatronickým motivem. Obě ruce mají přesně stejný design jako Springtrapovy a dalších nightmare animatroniků. Navíc má větší ruce s prsty (kromě obou palců) zbarvenými do hněda. Stejně jako u všech ostatních nightmare animatroniků chybí jeho kolenní čéšky a ramenní vycpávky a má velkou díru umístěnou ve spodní části levého stehna. Většina srsti na jeho uších chybí. Jeho břicho je kulaté s tmavě hnědým zbarvením a velkou štěrbinou ve spodní části vyzbrojenou sadou tesáků ostrých jako břitva. Má také něco, co vypadá jako načervenalý odstín na kořenech zubů, což možná odkazuje na skutečnost, že Fredbear je viníkem Bite of ’83.

Ve hře Five Nights at Freddy’s: Help Wanted se zdá, že Nightmare Fredbearův oblek je více desaturovaný ve srovnání s jeho vzhledem v předchozích hrách a zdá se, že má více nahnědlou a bledou barvu. Jeho zorničky jsou také v některých případech oranžově žluté místo červených (například když si jeho model prohlížíte v galerii).

.

Osobnost

Nightmare Fredbear, popisovaný jako naprostý opak původního Fredbeara, pokud jde o chování, je monstrózní animatronik, kterého nebaví nic jiného, než mučit své oběti, když se naskytne příležitost. Zdá se, že Nightmare Fredbear také sdílí podobné chování jako plyšák Fredbear z miniher ve FNaF 4, ale trochu více pokřivené. Jeho hlas připomíná několik dalších hlasů složených do jednoho.

.

Chování

Nightmare Fredbear se poprvé objeví v páté noci (pocelou noc) a v šesté noci (od 4. hodiny). Když je aktivní, žádný jiný nezaútočí, což do určité míry může věci zjednodušit.
Fredbear se přiblíží buď z levé nebo pravé chodby. Když se na něj podíváte v chodbách, bliknutí baterky způsobí, že se přiblíží, zatímco zavírání dveří ho přinutí ustoupit zpět za roh. V náhodných bodech v průběhu hry hráč uslyší, jak se Fredbear hlasitě směje, což znamená, že se jeho hlava objeví buď na posteli (v tomto okamžiku na něj hráč musí na krátkou dobu posvítit baterkou) nebo ve skříni (v tomto okamžiku musí hráč na krátkou dobu zavřít dveře). Ale pozor, pokud hráč slyší smích a kroky, pak Nightmare Fredbear není ve skříni ani na posteli.

Aby se hráč ubránil Fredbearově útoku, musí věnovat velkou pozornost zvukům, které vydává, když běží, aby zjistil, kterým směrem jde. Proto je klíčové používat stereo reproduktory nebo sluchátka se zvukem nastaveným na přijatelnou úroveň. Stejně tak hráč může slyšet, když Nightmare Fredbear opustil dveře podobným způsobem a může se vrátit doprostřed ložnice.

.

Zajímavosti

 • Nightmare Fredbear (a potažmo Nightmare) je v současné době jediný známý nightmare animatronik, jehož původní verze, Fredbear, nebyla viděna, kromě vzhledu v minihrách. Někteří fanoušci spekulují o možnosti, že by Fredbear mohl být ve skutečnosti Golden Freddy, čímž potvrzují, že existuje a nejde tedy o halucinaci.
  • To by mohl být důvod, proč je Golden Freddy spojován s frází „It’s Me“; přiznal svou chybu, možná z pocitu viny, týkající se jeho účasti v The Bite of ’87.
   • Stále to nevysvětluje, jak Golden Freddy ve FNaF 2 paranormálně mizí.
 • Zdá se, že Nightmare Fredbear má na těle dva černé knoflíky. Když se však přes Extra zobrazí jeho celé tělo, knoflíky jsou nyní černobílé. Není známo, proč k tomu dochází, ale může to být jen chyba osvětlení.
 • Nightmare Fredbearova hlava objevující se ve skříni je extrémně podobná hlavě Golden Freddyho, když se objevuje na chodbě před The Office ve FNaF 2.
 • Nightmare Fredbear (kromě svého motýlka) se v jeho upoutávce objevuje podobně jako Nightmare v šedých odstnínech.
  • Předpokládá se, že Scott Cawthon chtěl skrýt skutečné barvy Nightmare Fredbeara až do vydání FNaF 4.
 • Nightmare Fredbearův smích zní velmi podobně jako Freddyho smích z prvního FNaF, jen s hlubším a lidštějším smíchem.
  • Některé ze zvuků jeho smíchu zazněly z minihry Night 5 během The Bite of ’87, zatímco se děti smály dítěti, což možná znamenalo, že Fredbearův smích mohl mít nějaký vztah ke starším dětem.
 • Načervenalý odstín u kořenů zubů Nightmare Fredbeara může být odkazem na minihru po Night 5 ve hře Five Nights at Freddy’s 4.
 • Nightmare Fredbear je jedním z mála tří antagonistů v plné velikosti, kteří se objevují na posteli (další dva jsou Nightmare Freddy a Nightmare).
 • Nightmare Fredbear je také jedním z mála tří antagonistů ve hře, kteří se objevují ve skříni (další dva jsou Nightmare Foxy a Nightmare).
 • Při bližším zkoumání, když je Nightmare Fredbear ve skříni, spodní polovina jeho těla prořezává podlahu. Důvod je v současné době neznámý.
 • Je zvláštní, že Fredbearův smích vydává zvuk, o kterém se spekuluje, že je pláč.
  • To lze dokázat, když se smích zrychlí.
   • To by mohlo znamenat, že jde o výkřiky hlavního hrdiny, když mu Fredbear rozdrtí hlavu, nebo o výkřiky jeho staršího bratra, když jeho mladší bratr za jeho činy trpí.
 • Během Nightmare Fredbearova jumpscaru nastane okamžik, kdy hráč může úplně vidět skrz jeho ústa. Zatím není známo, zda je to záměr nebo ne.
 • Nightmare Fredbear je v mobilní verzi mnohem méně aktivní.
 • Zajímavé je, že nohy Nightmare Fredbeara jsou znovu použity z Nightmare Freddyho.
 • Jméno Nightmare Fredbear bylo objeveno prohledáváním zdrojového kódu Scottových stránek, když byl přidán druhý teaser Nightmare Fredbeara.
  • Na upoutávce s jeho torzem byl zdrojový kód „name“ na webu (v té době) „gsfecfbs“, pokud bylo dešifrováno, bylo odhaleno slovo „Fredbear“.

.

Jumpscary

.

.

.

.

.

.

.

Výskyt

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 4Hlavní rolePrvní výskyt; ústřední antagonista.
Ultimate Custom NightHlavní role Volitelný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista.
Five Nights at Freddy’s: Security BreachCameoZobrazuje se na arkádové skříni Hangry Fredbear.