Nightmare Freddy

Nightmare Freddy je hlavní antagonista a jeden z nightmare animatroniků ze série Five Nights at Freddy’s. Poprvé se objevil ve Five Nights at Freddy’s 4. Je to děsivá varianta Freddyho Fazbeara.

.

Vzhled

Nightmare Freddy je značně otrhaná a zveličená verze Freddyho Fazbeara, ještě více otrhaná než jeho withered verze ve FNaF 2. Stejně jako původní Freddy má hnědou barvu se světlejším zbarvením na břiše, uších a tlamě. Jeho paže jsou objemné a široce roztažené podobně jako u ostatních nightmare animatroniků a nechybí ani jeho černý cylindr a motýlek. Klobouk vypadá hodně potrhaně s vyčnívajícími dráty. Má dlouhé ostré zuby a jako břitva ostré drápy se zářivě žlutýma očima, což mu dodává hrůzostrašnější vzhled než jeho původní protějšek. Zuby jsou na konci zbarvené do červena, jako má Nightmare Fredbear. Jeho tvar těla se také mírně liší od Freddyho. Je více potrhaný a plochý, s hlavou mnohem vyšší a užší než u kteréhokoli z ostatních Freddyho protějšků.

Velké části jeho endoskeletu jsou obnaženy skrz trhliny v těle Nightmare Freddyho, zejména přes horní část trupu a dolní končetiny. Endoskeleton se zdá být poněkud podobný těm z Five Nights at Freddy’s 3, což možná odhaluje, že Springtrap a nightmare animatronici byli „vyrobeni“ přibližně ve stejnou dobu jako ostatní. Nightmare Freddyho ruce jsou úplně stejné jako Springtrapovy, i když mají jinou barvu, aby zapadly do barevného schématu medvěda. Konečky prstů zcela postrádají jakoukoli látku, což ukazuje ještě více endoskeletu pod ním. Během určitých scénářů hry se ukazuje, že drápy jsou možná zatažitelné, protože nejsou vidět při každém vzhledu Nightmare Freddyho.

Stejně jako většina ostatních nightmare animatroniků se zdá, že Freddyho hlava je rozdělena na dvě části možným poškozením, takže odhaluje větší část rámu hlavy uvnitř a také malou druhou sadu zubů, přítomnou ve všech ostatních nightmare animatroniků z FNaF 4. Z temene hlavy se mu řinou červené dráty. Polovina pravého ucha mu chybí a většina materiálu kolem očí se rozpadla. Na rozdíl od svých předchozích protějšků Nightmare Freddy postrádá obočí. Totéž platí pro část spodní poloviny jeho tlamy, takže vypadá jako stočený ret. Jeho oči jsou také velmi podobné Springtrapovi z FNaF 3, s kovově šedým materiálem obklopujícím zářící zornici uvnitř.

Freddles, také známí jako Mini-Freddies, jsou tři menší verze Nightmare Freddyho, které jsou vidět visící kolem jeho těla. Někdy se oddělí a skočí na hráčovu postel. Každý z nich má načernalé oči s velkými zářícími bílými zorničkami. Poškozené rysy tria vypadají navzájem odlišně. Zdá se, že jeden z nich má velkého motýlka, zatímco dvěma dalším chybí, i když je velmi obtížné ho najít. Mají také tři prsty na ruce a dva prsty na noze.

.

Osobnost

Chladný a zlomyslný. Nightmare Freddy se jeví jako pokřivená, překroucená verze původní Freddyho osobnosti. Stejně jako ostatní nightmare animatronici, ani Nightmare Freddy nemá žádné výčitky ohledně mučení svých obětí kovovýma rukama a rád se jim posmívá, když dostane příležitost (jak je vidět v Ultimate Custom Night). Stejně jako u jiných nightmare animatroniků bývají jeho pomluvy spíše sardonické povahy. Mluví nízkým, monotónním, drsným, robotickým hlasem. Ve svém projevu je také poněkud poetický. Freddles se však na rozdíl od jejich mistra ukázaly být zlomyslnější a plašější.

.

Zajímavosti

 • Zdá se, že Nightmare Freddy má ve hře mnohem menší roli než ostatní nightmare animatronici, což je zvláštní, protože se zdá, že se hra točí kolem něj, když se podíváte na oficiální ikonu Steamu pro hru, která neznázorňuje nikoho jiného než Nightmare Freddyho.
 • Zajímavé je, že póza Nightmare Freddyho na ikoně na Steamu má silnou podobnost s pózou Nightmare Bonnieho v teaseru. Není známo, proč tomu tak je, ale může to být typická a běžná póza nightmare animatroniků.
 • Je zvláštní, že jméno Nightmare Freddy nebylo potvrzeno, když byl jeho teaser nahrán na oficiální stránku IndieDB pro Five Nights at Freddy’s 4, na rozdíl od ostatních nightmare animatroniků (kromě Plushtrapa, protože jeho bylo odhaleno ve zdrojovém kódu na Scottově webu). Zatímco ostatní nightmare animatronici měli své teasery pojmenované podle jejich respektovaných jmen (např. Nightmare Bonnie), Nightmare Freddyho se jednoduše nazýval „teaser“. Není známo, proč tomu tak je.
 • Nightmare Freddy je jedním ze tří nightmare animatroniků, kteří se neobjevují v traileru FNaF 4 (ostatní jsou Nightmare a Nightmare Fredbear).
  • Nicméně tři malí Freddles se v upoutávce objeví.
  • Ironicky to znamená, že žádný z animatroniků z FNaF 4, kterÉ je založeno na Freddym Fazbearovi, není v traileru přítomna (pokud se nepočítají menší verze).
 • Nightmare Freddy je jedním z mnoha nightmare animatroniků, kteří nejsou k dispozici v galerii „Making of“ z nabídky Extra; čtyři další jsou Nightmare Bonnie, Nightmare Chica, Nightmare a Plushtrap.
 • Nightmare Freddy vypadá, že má pět prstů na každé ruce, na rozdíl od kreslených čtyřprstých rukou původního Freddyho Fazbeara.
  • To platí i pro ostatní nightmare animatroniky, s výjimkou Plushtrapa. Není jasné, proč tomu tak je, ačkoli to může být jednoduše stylistická volba ze strany Scotta Cawthona, aby nightmare animatronici vypadala hrozivěji.
  • Kupodivu se zdá, že Nightmare Freddymu také chybí jeho charakteristický mikrofon; důvod toho není znám.
 • Nightmare Freddy má dva jumpscary, ale kvůli nedostatku animací se Nightmare Freddy zjeví, jak jumpscaruje hráče uprostřed místnosti, i když je buď u dveří nebo u skříně.
  • To je i případ Nightmare Fredbeara.
  • Zdá se také, že popadne postavu hráče a zvedne ji v obou svých jumpscarech.
 • Zdá se, že Freddy drží čtyři prsty v ikoně Five Nights at Freddy’s 4, což s největší pravděpodobností znamená, že jde o čtvrtou hru v sérii.
 • Nightmare Freddyho hlava je poněkud krabicovitá, podobně jako vzhled jeho běžného protějšku ve druhé hře.
 • Spolu s Nightmare Foxym (když vstoupí do místnosti a vplíží se do skříně), Nightmare Freddy okamžitě nezaútočí na hráče, přestože už je v místnosti. Důvod je neznámý. Buď si s hráčem pohrává, dokud neuspěje ve výzvě, kterou jim dává (výzva sledovat a odrážet své tři miniaturní protějšky), nebo je prostě neaktivní a nebo možná ani není, jen aby byl probuzen nebo přivolán jeho tři miniaturní protějšky.
 • Během druhého jumpscaru Nightmare Freddyho se zdá, že jeho oči koulejí podobně jako Phantom Freddyho z Five Nights at Freddy’s 3. S největší pravděpodobností jde o chybu Scotta Cawthona.
 • Nightmare Freddyho tělesný typ se zdá být odlišný od všech jeho protějšků. Je spíše objemný a štíhlý od pasu dolů.
 • Nightmare Freddy je jediný z protějšků Freddyho Fazbeara v celé sérii, který nebyl nikdy viděn s mikrofonem v ruce.
 • V teaseru Nightmare Freddyho jeho oči na rozdíl od her vůbec nesvítily.
 • Nightmare Freddy je jediný nightmare animatronik, který se neobjevuje na žádném jiném místě v domě.

.

Jumpscary

.

.

.

.

.

.

.

Výskyt

Herní titulRolePoznámka
Five Nights at Freddy’s 4Hlavní rolePrvní výskyt; titulární antagonista
Ultimate Custom NightHlavní roleVolitelný antagonista
Five Nights at Freddy’s: Help WantedHlavní role Posmrtný antagonista
Five Nights at Freddy’s AR: Special DeliveryHlavní role Posmrtný antagonista v DLC Curse of Dreadbear